Brykiet drzewny jest zaliczany do materiałów opałowych stanowiących tak zwaną biomasę. Oznacza to, że jest w pełni ekologiczny, a jednocześnie może posłużyć do wydajnego ogrzewania budynków. Choć wiele osób uważa, że to nowość, tak naprawdę brykiet był produkowany już przed II wojną światową. Czym jest ten produkt i jak wybrać najlepszego dostawcę?
Jest to rodzaj opału, wytwarzany z drewnianych odpadów, takich jak trociny czy zrębki. Fragmenty te są dokładnie sprasowywane i przetwarzane w kostki bądź walce. Na przykład firma DREWZIM tworzy je w formie walców o średnicy 8 do 10 cm. Ze względu na brak jakichkolwiek substancji klejących, produkt jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i środowiska.
Można by powiedzieć, że skoro brykiet to nic innego jak drewno, nie trzeba specjalnie kupować tego rodzaju opału. Jednakże klasyczne drewno bardzo łatwo „łapie” wilgoć i trudno ją oddaje. To oznacza, że sprawdza się dużo gorzej jako opał w porównaniu ze sprasowanymi ścinkami drewnianymi.
Brykiet wysokiej jakości, na przykład tworzony przez firmę DREWZIM, charakteryzuje się wysoką jakością. W produkcji tego wyrobu użyto ścinków bukowo-dębowych, które doskonale się spalają i zapewniają wysoki poziom ciepła. Ze względu na to, że w produkcji wykorzystuje się odpady – możliwe jest pełne wykorzystanie drewna z tartaku.
Produkt wyżej wskazanej marki charakteryzuje się kalorycznością około 19 MJ/kg, dzięki czemu może zapewnić wydajne ogrzewanie. Ułożony w kominku zamiast zwykłego drewna pozwala na ogrzanie zarówno wody, jak i pomieszczeń. Znajduje zastosowanie zarówno w klasycznych instalacjach, jak i w kominkach z płaszczem wodnym.
Co więcej, brykiet może stanowić nie tylko podstawowe paliwo dla wielu rodzajów ogrzewania, ale również tak zwane paliwo startowe. Reasumując – zapewnia możliwość rozpalenia w piecu czy kominku bez większych trudności.
Dobra wiadomość dla osób, które do tej pory ogrzewały dom węglem: jest to znacznie czystsza forma grzewcza. Nie tylko nie musimy liczyć się z zabrudzeniami odzieży, ale również – wszechobecnym pyłem. Ekogroszek czy zwykły węgiel pozostawiają po spaleniu wiele osadu na pobliskich powierzchniach.
Tymczasem brykiet jest bardzo czystym rozwiązaniem i, odpowiednio zbity, nie kruszy się. Tym samym nie pozostawia zabrudzeń w okolicy – co jest jego zdecydowaną zaletą. Dodatkowo, dzięki swej formie – spala się dłużej.
Na wyróżnienie zasługuje również fakt, że przy brykiecie nie musimy obawiać się nieestetycznych smug na szybie kominka. Podczas gdy drewno potrafi osmalić tę powierzchnię – brykiet z pewnością nie spowoduje tego rodzaju niepożądanych konsekwencji.
Jak w każdym przypadku, ugruntowana pozycja na rynku oznacza większą pewność jakości. Firmy takie jak DREWZIM budzą zaufanie klientów od lat. Marka ta istnieje nieprzerwanie od 1992 roku, co świadczy o wysokiej jakości oferowanych produktów.
Dodatkowo, firma ta łączy działalność tartaku i producenta biomas. Dzięki temu, ekologiczność paliwa jeszcze rośnie – bowiem do jego produkcji wykorzystywane są odpady poprodukcyjne drewniane.
Podsumowując, podczas wyboru dostawcy nie należy kierować się jedynie cena. Choć na pewno jest ona istotnym faktorem, dużo większe znaczenie ma jakość dostarczonego opału. Jeśli nawet zapłacimy za brykiet niewiele, może okazać się, że w ostatecznym rozrachunku do utrzymania we wnętrzach ciepła – zużywamy go po prostu więcej.