Poziom zanieczyszczenia, który obecnie występuje w środowisku, a także wysokie stężenie smogu (szczególnie w sezonie grzewczym) są bardzo niekorzystne. To nakłania coraz szerszą gamę osób do wybierania rozwiązań bardziej ekologicznych. Wśród nich wskazać można pellet drzewny. Czym jest i jak wybrać najlepszą firmę produkującą tego rodzaju opał?
Jest to jeden ze wskazanych wyżej rodzajów opału. Może posłużyć do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody. Przyjmuje on postać granulatu, który zazwyczaj ma średnicę około 6 do 8 mm oraz długość 3 cm. To doskonała alternatywa dla klasycznego węgla. Dodatkowo, jest dużo korzystniejsza dla środowiska naturalnego. Produkt zapewnia niską emisję dwutlenku węgla.
Produkt ten może by wytwarzany z różnych materiałów – jak pędy czy trociny. Jednak najczęściej pozyskuje się go z drewna – zarówno liściastego, jak i iglastego. W tym pierwszym przypadku można pozyskać produkt ostateczny o znacznie wyższej wartości energetycznej, stąd jego większa popularność. Tak zwany granulat powstaje pod wysokim ciśnieniem i generuje małą ilość popiołu.
Produkt oferowany przez firmę DREWZIM jest tworzony na bazie najwyższej jakości klasy drewna bukowo-dębowego. Dzięki temu pozyskiwany jest opał o wysokiej jakości i kaloryczności czyli wartość opałowa około 19 MJ/kg, pakowany w worki po 20 kg, certyfikat en plus a1.
Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, pellet drzewny jest biomasą. To oznacza, że stanowi w pełni ekologiczne paliwo zasilające piece ogrzewające różnego rodzaju budynki. Jednocześnie, podlega szeregowi regulacji.
Dlatego też wybierając produkt dla swojego gospodarstwa domowego (lub budynków publicznych) warto zdecydować się na wyrób firmy o ugruntowanej na rynku pozycji. Wśród takich właśnie podmiotów wskazać można firmę DREWZIM, istniejącą na rynku od początku lat 90-tych XX wieku.
Fakt, że firma utrzymuje się na rynku nieprzerwanie od 1992 roku świadczy o jakości. Zadowoleni klienci wracają by zakupować kolejne dostawy pelletu o wysokiej kaloryczności.
Przede wszystkim, przez wzgląd na wskazaną już kilkukrotnie ekologiczność tego wyrobu. Jest on w pełni bezpieczny dla środowiska, a częściowo – pozyskuje się go z odpadów drzewnych. W firmach takich jak Tartak DREWZIM nie dopuszcza się do wyrzucania materiałów, które wciąż można wykorzystać. Dlatego w pellecie znajdują się między innymi fragmenty drewna zbyt małe, by wykonać z nich coś innego.
Obniżenie ilości spalin, jakie przedostają się do środowiska jest bardzo istotne. Wszyscy oddychamy tym powietrzem i dlatego warto zadbać o jego możliwie wysoką jakość. Ze względu na stale pogarszające się wyniki w kwestii smogu – konieczne są natychmiastowe działania.
Dodatkowo, pellet jest znacznie wygodniejszy dla domu. W nowoczesnym budownictwie kotłownie często nie znajdują się w oddzielnym pomieszczeniu. W związku z tym, popiół wydobywający się z pieca osiada na meblach i wszystkich innych powierzchniach. Właściciele domów z piecami na ekogroszek z pewnością przyznają, że nawet przy codziennym wycieraniu kurzu – zabrudzenia wciąż się znajdą.
Wybór dobrej jakości pelletu ma ogromne znaczenie nie tylko z punktu jego wydajności, ale również bezpieczeństwa. Ze względu na użycie kiepskich materiałów może okazać się, że opał doprowadzi do uszkodzenia pieca. Jest to nie tylko kosztowne, ale również (a może przede wszystkim) – problematyczne. Reasumując, wybór pelletu powinien być dokładnie przemyślany.
Większość nowoczesnych pieców zasilanych biomasą nie różni się wyglądem (a także sposobem działania) od tych na węgiel. Co więcej, często starszego typu piece na ekogroszek można przerobić na inną formę zasilania – w tym właśnie pellet. To pozwala na znaczne oszczędności, bowiem nie zachodzi konieczność wymiany całego pieca.
Metoda działania tego rodzaju urządzeń jest bardzo prosta. Prawdopodobnie każdy choć raz widział piec zasypowy – i tak właśnie wyglądają klasyczne modele zasilane biomasą. Wystarczy nasypać do środka opału i wprowadzić optymalne ustawienia pieca. Z reguły, pełen zbiornik wystarcza na co najmniej kilka dni – zatem należy co określoną ilość czasu zadbać o dosypanie nowych worków pelletu.