Więźba Dachowa
Czym jest Więźba Dachowa?
12 czerwca 2023

Tarcica to dobrze znany w budownictwie surowiec, wykorzystywany najczęściej w roli tworzywa budowlanego i konstrukcyjnego. Mówiąc prościej – jest to produkt, który powstaje wskutek wzdłużnego rozpiłowania drzewa. Stosuje się w tym celu traki pionowe i taśmowe, które wykorzystywane są – w przypadku traków pionowych – do przecierania grupowego.

Przetarcie grupowe jest znacznie bardziej wydajne od przetarcia taśmowego. W metodzie tej istotną rolę odgrywa zestaw pił trakowych, które są sprzęgnięte ze sobą na określoną odległość. W ten sposób uzyskuje się produkt o żądanej grubości.

Jak podzielić tarcicę?

Tarcica

Klasyfikacja tarcic odbywa się z uwzględnieniem dwóch kryteriów, to jest stopnia obróbki i wymiaru (grubości) przekroju poprzecznego.

  1. Podział ze względu na stopień obróbki:
    • tarcica nieobrzynana – jest uzyskiwana wskutek pojedynczego przetarcia; oznacza to, że obrobione są wyłącznie jej dwie wewnętrzne powierzchnie, a nie krawędzie boczne;
    • tarcica obrzynana – to produkt, w którym obróbce poddano cztery płaszczyzny, wraz z krawędziami czoła; tarcica ta powstaje wskutek dwukrotnego przecierania struktury drzewa lub też w wyniku tzw. przetarcia na ostro.
  2. Podział ze względu na wymiar tarcic:
    • deska – jej grubość wynosi 19 – 45 mm, a szerokość 75 – 250 mm;
    • bal – jego grubość to 50 – 100 mm, a szerokość 100 – 250 mm;
    • listwa – przekrój poprzeczny waha się od 12/24 do 29/70 mm;
    • łata – wymiary jej przekroju poprzecznego oscylują w granicach od 38/63 do 75/140 mm;
    • krawędziak – jego przekrój waha się od 100/100 do 175/175 mm;
    • belka – jej przekrój rozpoczyna się od 200/200 i wynosi maksymalnie 275/275 mm.

Wielu producentów wprowadza również zupełnie nowy podział tarcic względem rodzaju drewna, z którego zostały one wykonane/ Zgodnie z tym kryterium wyróżnia się tarcicę:

  • sosnową,
  • bukową,
  • świerkową,
  • dębową,
  • brzozową.

Tarcica – kolejne etapy przygotowań

Po zakończeniu procesu mechanicznej obróbki drewno musi zostać odpowiednio wysuszone. Dzięki temu wilgotność produktu jest mniej więcej taka sama, jak w momencie sprzedaży i wykorzystania. Proces schnięcia sprawia, że drewno to staje się bardziej odporne na czynniki mechaniczne i biologiczne.

W trakcie suszenia tarcicę przechowuje się na specjalnych sztaplach. Są to specjalne deski podtrzymujące, których grubość to 25 mm. Produkt suszy się na świeżym powietrzu lub też – w zależności od potrzeb – w wentylowanym pomieszczeniu. Z reguły sztaple buduje się na betonowych blokach, by zapobiec przenikaniu do nich wilgoci z podłoża.

Tak przygotowany produkt może zostać wysłany do sprzedaży i wykorzystany w przemyślne budowlanym. Najlepsze odmiany tarcicy stosuje się do produkcji mebli, oraz różnorodnych elementów dekoracyjnych.

Tarcica – warto jej szukać u nas!

Tarcicę można zakupić również u nas. Częściową ofertę naszej firmy można znaleźć w dziale „Nasza oferta„. Jesteśmy przedsiębiorstwem działającym już od 1992 roku, dzięki czemu zdobyliśmy ogromne doświadczenie w zakresie produkcji materiałów drewnianych.

Podsumowanie

Wysokogatunkowa tarcica jest na rynku produktem pożądanym i wartościowym. Dlatego opłacalność jej produkcji zależy w głównej mierze od przyjętych rozwiązań i staranności realizacji całego procesu produkcyjnego.

Zadzwoń i zamów Tarcicę: +48 502 330 734

Nasz adres: Zimna Woda 79, 38-203 Szebnie (przy drodze Jasło-Krosno)

tarcica iglasta elementy, stolarskie drewna okrągłego, strony materiały tarcicy, deski materiały informacje, elementy podłóg materiały, informacje jakości drzewnej klasy materiały, elementy deski materiały, meble drzwi materiały elementy, materiał strony informacje

Komentarze są wyłączone.