Co to jest Brykiet Drzewny?
23 września 2020
Co to jest Tarcica?
23 września 2020
Więźba Dachowa

Tradycyjna więźba dachowa to tworzony na bazie naturalnego drewna szkielet dachu, który stanowi podstawę dla pokrycia. Firma DREWZIM zajmuje się tworzeniem tego rodzaju elementów o wysokiej jakości od 1992 roku. Tak długi czas na rynku jest niewątpliwym dowodem jakości.

Z czego składa się więźba dachowa?

W przypadku produktów firmy DREWZIM, więźba jest zrobiona z wysokiej klasy drewna jodłowego. Przyjmuje postać ukośnie ułożonych belek (tzw. krokwi). Dla wzmocnienia całej konstrukcji, w przypadku dużych dachów można zastosować specjalne belki wzmacniające.

Nie bez powodu więźba jest często nazywana kręgosłupem całego domu. Niskiej jakości produkt może prowadzić do szybkiej degeneracji dachu. W związku z nią – mogą pojawić się dalsze problemy – między innymi przeciekanie. Dodatkowo, wyrób ten jest z reguły dość drogi – dlatego warto dokładnie rozważyć wybór producenta.

Budowa więźby tradycyjnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że dokładna budowa więźby uzależniona jest od rozpiętości dachu. Na ten temat można znaleźć kilka słów niżej. W tej sekcji, pragniemy skupić się jedynie na poszczególnych elementach więźby dachowej stosowanych w zależności od zapotrzebowania.

Wśród elementów składowych tego produktu wskazać można między innymi krokwie, murłaty, płatwie, słupy, kleszcze i kilka innych. Dodatkowe elementy znajdują zastosowanie najczęściej w celu podtrzymania krokwi w dachach o większej rozpiętości. Krokwie jodłowe stosowane w więźbach są odpowiedzialne za przeniesienie obciążenia związanego na przykład z warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo, to właśnie ten element dachu odpowiada za podtrzymanie ciężaru pokrycia.

Pozostałe elementy więźby mają na celu dokładniejsze podtrzymanie krokwi oraz ich wzmocnienie. Tylko dobrze współpracujące ze sobą elementy mogą dać pewny efekt końcowy. Ze względu na to, że więźba dachowa jest jednym z najważniejszych elementów domu – firma DREWIZM przykłada dużą uwagę do tworzenia wysokiej klasy produktów.

Więźba Dachowa

Tradycyjna więźba – rodzaje

Sama więźba tradycyjna może występować w wielu rodzajach. Podział tworzy się głównie przez wzgląd na rozmiar dachu, na którym się ona znajdzie. Prawdopodobnie większość z obecnie znajdujących się na polskich dachach więźb tradycyjnych ma budowę krokwiową.

Znajduje ona zastosowanie w dachach o maksymalnej rozpiętości do 7 metrów. Składa się z wiązara (czyli połączenia dwóch krokwi), zespolonych w kalenicy.

W przypadku dachów o większej rozpiętości (do 9 metrów) stosuje się budowę krokwiowo-jętkową. W tym przypadku poszczególna pary krokwi są rozparte jętką w okolicach połowy ich długości. Dla jeszcze większych dachów (o rozpiętości 9-11 metrów) stosuje się więźbę płatwiowo-jętkową.

Jeszcze inne rozwiązania stosuje się w przypadku więźb tworzonych dla szerszych dachów. Są to jednak stosunkowo rzadkie sytuacje – bowiem przy dachach o rozpiętości powyżej 12 metrów nie jest możliwe uzyskanie poddasza użytkowego.

Jak wybrać najlepszą firmę?

Jak wskazano wyżej, więźba dachowa jest niezwykle istotnym elementem przy budowie domu. Stanowi swego rodzaju zwieńczenie konstrukcji. Źle dobrana lub stworzona z niskiej jakości materiałów nie zapewni odpowiedniego zabezpieczenia i podtrzymania.

Dlatego też, wybierając więźbę, warto poszukać sprawdzonej firmy. Ze względu na duże doświadczenie, pracownicy są w stanie doradzić w wielu kwestiach. Oczywiście, doświadczenie to nie jedyna cecha przemawiająca za producentem.

Dodatkowo, DREWZIM zapewnia wygodną możliwość impregnacji drewna. To zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo dla dachu, szczególnie istotne w ochronie przed zawilgoceniem. Dzięki przeprowadzeniu takiego zabiegu można mieć pewność, że więźba nie ulegnie degradacji przez długi czas.

Również przez wzgląd na duże doświadczenie, firma zajmuje się tworzeniem więźb dachowych tradycyjnych o różnej budowie. Z uwagi na posiadaną wiedzę oraz kompetencje, pracownicy zajmują się nie tylko tradycyjnymi zleceniami. To bezsprzecznie jeden z najlepszych wyborów na rynku!

Komentarze są wyłączone.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji.

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij